Czekoladki ręcznie robione są lepsze niż z fabryk?

Coraz częściej się mówi że produkty są coraz częściej nadziewane większą ilością chemii. Dlatego często produkują przedmioty wykonywane ręcznie a w fabryce. Dlaczego? Większość ludzi uważa że produkty lub przedmioty robione masowo są zrobione w gorszy sposób. Mam na myśli zły smak produktu i tym podobne. Natomiast można często usłyszeć że producenci ręcznie robionych potraw potrafią zrobić bardzo dobre rzeczy. Tak dobre że ludzie potrafią wrócić po nie. I związku z tym chciałbym dziś pogadać na wyżej napisany temat „Czekoladki ręcznie robione są lepsze niż z fabryk?”

czekoladki ręcznie robione

Osobiście musze potwierdzić tę tezę że ręczna robota jest o wiele lepsza od pracy maszyny. I nawet mogę to poprzeć przykładem. Moja mama od małego uczyła się robić czekoladki. A uczyła ją tego moja babcia, a została tak wyuczona że sąsiedzi proszą ją by przygotowała partie słodkości na przyjęcie. I tak często przyjeżdżają do nas że pewnym momencie zapytałem się a czemu państwo nie kupią w sklepie? Zawsze dostawiałem odpowiedz: twojej mamy są o wiele lepsze w smaku. I to mnie właśnie utwierdza że czekoladki ręcznie robione są lepsze od tych sklepowych prosto z taśmy. Ale to się tyczy tylko i wyłącznie produktów spożywczych bo w przypadku tworzenia mebli lub przedmiotów tego pokroju, maszyna lepiej sobie poradzi z docinaniem elementów niż człowiek. A dlaczego tak uważam? Ludzie robią błędy z których w tym przypadku może wyjść krzywy mebel przez nie różne wycięcie części, a maszyna nie pomyli się w tej sprawie i wytnie idealne kształty.

Wracając do teamu, większość ludzi poprze że czekoladki ręcznie robione są o wiele lepsze od tych z hurtowni. Dlaczego? Mają między innymi inny smak w porównaniu do tych z fabryki oraz człowiekowi doceniający ciężką prace twórcy tych czekoladek będzie odczuwał coś w tylu euforii a przy tej drugiej wersji nawet przeciwnie. Będzie traktował jak rzecz zwykłą.